Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bitva u Farsálu

Bitva u Farsálu je střetnutí mezi optimáty (vedenými Pompeiem) a populáry (vedenými Caesarem), které začalo ráno 9. srpna 48 př. n. l.

Na planině při pravém břehu řeky enipeos proti sobě povstala dvě vojska - na straně jedné vojsko Pompeiovo, na druhé straně vojsko Caesarovo. Pompeius, který měl značnou početní převahu a byl přesvědčen o svém vítězství, se rozhodl, že svým silným jezdectvem zažene Caesarovu jízdu a pak rychlým útokem napadne jeho pravé křídlo.

Oba vojevůdci měli svá vojska rozestavěna do tří linií. Linie populárů byly však díky menšímu počtu vojáků a Caesarově taktice řidší. Caesar však díky svému dobrému úsudku a velmi dobře organizovanému zpravodajskému vojsku odhalil Pomepeiův záměr a vyčlenil ze svých pěších jednotek 6 elitních kohort (2 000 vojáků) a umístil je za svým pravým křídlem. Když začala bitva, Pompeiova jízda skutečně zatlačila Caesarovu jízdu, ale když pokračovala v útoku na pravé křídlo Caesarova vojska, narazila na ony elitní kohorty, které prudce zaútočily a odrazily ji. Tím došlo k obnažení Pompeiova levého křídla, které postupující Caesarovy jednotky napadly z boku, tím ho překvapily a způsobily v jeho řadách zmatek. Tehdy Caesar nechal prostoupit svou třetí linii mezerami mezi vojáky prvních dvou linií a prudce zaútočil na Pompeiovy linie, čímž zlomil jeho odpor. Pompeius rychle ustoupil do tábora, ale Caesar se svými jednotkami jeho tábor dobyl; nedovolil však vojákům plenit, nýbrž pronásledoval prchající torzo Pompeiových jednotek.

Pompeius uprchl v přestrojení jen se třiceti jezdci na lodi mířící do Egypta, kam však již nedoplul - byl svými stoupenci 28. září zavražděn.

Po bitvě u Farsálu zůstalo na bojišti 15.000 mrtvých a zraněných, 24.000 zajatých pompeiovců, ztráty na Caesarově vojsku činily pouhých 230 mrtvých a 2 000 zraněných. Po tomto drtivém vítězství přešly na Caesarovu stranu řecké provincie a protektoráty v Malé Asii, v rukou Pompeiových stoupenců zůstaly jen Afrika a Hispánie.

 

Bitva u Farsálu

Konflikt:


Mapa místa střetnutí

Trvání:

9. srpen 48 př. n. l.

Místo:

Farsalos, Řecko

Casus belli:

{{{příčina}}}

Výsledek:

vítězství populárů

Změny území:

{{{Území}}}

Strany

populárové

optimáti

Velitelé

Gaius Iulius Caesar

Gnaeus Pompeius Magnus

Síla

30 000 pěšáků a 1 000 jezdců

60 000 pěšáků a 7 000 jezdců

Ztráty

230 mrtvých a 2000 raněných

15000 mrtvých a raněných

{{{poznámky}}}

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář